Ev satmak isteyen kişilerin endişe duydukları ev ne kadar sürede satılır konusu oldukça değişkendir. Ev satın almak yüksek maliyet gerektirir. Kişiler yüksek beden ödemek zorunda oldukları taşınmaz mallar için daha seçici ve inceleyen bir tavır sergiler. Satın alma öncesinde yapılan piyasa araştırması, tercih edilecek eve karar verme süreci bu nedenle uzun zaman alabilir.

Ev satın almak isteyen kişiler için süreç ne kadar dikkat gerektirirse satış yapmak isteyen kişiler de bir o kadar hızlı ev satışı yapmak ister. Ev sahipleri için satışını yapmak istedikleri gayrimenkul her zaman almaya değerdir ve satış için aceleci davranılabilir. Alıcı ve satıcı için hızlı davranmak karlı bir sonuca ulaştırabilir ya da evin istenen değerde el değiştirmesine engel olabilir. Satış sırasında zarara uğramamak için alınacak gayrimenkulün türüne uygun bir süre araştırma yapılmalıdır.

Ev Satışı Nasıl Yapılır?

Ev satışı nasıl yapılır konusu ev satmak isteyen kişilerin gündeminde yer alıyor. Özellikle mevcut evini satarak farklı bir taşınmaz elde etmek isteyen kişiler için satışın kısa süre içerisinde gerçekleşmesi büyük bir önem taşıyor. Günümüzde ev satışı için farklı yöntemler bulunuyor. Karlı bir satış için bu yöntemler araştırılarak uygun olanlardan bir tanesi tercih edilebilir.

Ev satış yöntemlerinden en klasik olanı evin görünen kısımlarına ilan asmaktır. Satış işleminin kısa süre içerisinde gerçekleşmesi evin iyi bir şekilde tanıtılmasıyla mümkündür. Yalnızca evin bulunduğu muhite hitap eden ilan asma yöntemi tanıtım için yeterli olmayabilir. Online emlak sitelerini kullanmak ikinci satış yöntemleri arasında yer alır. Oldukça avantajlı olan bu yöntem sayesinde evin tanıtımı daha geniş kitlelere yapılabilir.

Online emlak uygulaması kullanımında evin bilgilerine eksiksiz yer verilmesi gerekir. Eve ve çevresine ait olan fotoğraflar ev tanıtımını daha iyi gerçekleştirmenize olanak tanır. Diğer bir ev satış yöntemi ise gayrimenkul danışmanıdır. Uzman ve güvenilir bir gayrimenkul danışmanıyla anlaşarak evinizi daha kısa sürede satabilirsiniz.

Ev Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev satışı sırasında zarara uğramamak için dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunuyor. Karlı bir ev satışı için en önemli nokta eve uygun bir değer belirlemektir. Evin değerinin üzerinde satışa çıkarılması alıcıların uzaklaşmasını sağlarken değerinin altında fiyat verilmesi ise zarara uğramanıza neden olabilir. Evin değerinin belirlenmesinde oldukça dikkatli olunmalıdır.

Evin değerini belirlemek için gayrimenkul değerleme uzmanından destek alınabileceği gibi piyasa araştırması da yapılabilir. Evinizin bulunduğu muhitte benzer diğer ev fiyatlarını incelerek eviniz için en makul fiyatı belirleyebilirsiniz. Ortalama ev satış süresi eve uygun fiyat belirlenmesiyle doğrudan ilişkilidir. Kısa sürede evini satmak isteyenler için halihazırda satışa çıkarılan evlerle kıyaslama yapması önemlidir.

Ev satış değeri belirlerken evin bulunduğu lokasyon, metrekare, oda sayısı, bulunduğu kat, otopark ve site içerisinde bulunup bulunmadığı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Ev fiyatının belirlerken alıcı için indirim yapılabilecek miktarda düşünülmelidir. Satışlarda indirim yapmak her zaman alıcıların ikna olması için güzel bir adımdır. Yapılan indirim tutarı alıcıyı ve sizi memnun edecek düzeyde olmalıdır.

Hızlı Ev Satma Teknikleri

Ev satmak ne kadar sürer sorusunun net bir cevabı olmasa da hızlı ev satmak için altın değerinde tavsiyeler bulunuyor. Ev satışının süresini etkileyen en önemli unsur fiyatlandırma. Evin değerinin üzerinde fiyata satılmaya çalışılması satış süresinin uzamasına neden oluyor. Değerine en uygun satışa çıkarılan evlerin piyasa koşullarına bağlı olarak birkaç günde satılma şansı bulunuyor.

Ev satış süresini etkileyen bir diğer en önemli faktör evin tanıtımı. Satışa çıkarılan evin mükemmel bir fiyata sahip olması yalnız başına bir evin satışı için yeterli değil. Evin tanıtımı için doğru kanal tercih edilmesi satış süresini kısaltır. Gayrimenkul satış ofisi ve online emlak siteleri tanıtım için çok iyi alternatiflerdir. Tanıtım sırasında ev fotoğraflarının kaliteli ve detaylı olması alıcıların daha hızlı eyleme geçmesine neden olur.

Evin satış süresini evin malzeme kalitesi de etkiliyor. Günümüzde kişiler yıpranmış konut yerine tadilat masrafı gerektirmeyen konutları tercih ediyor. Gerekli tadilatların yaptırılarak satışa çıkarılması eve duyulan rağbetin artmasına neden olur. Ev içerisinde önemli olan banyo, tuvalet ve mutfağın malzeme kalitesi ev seçiminde alıcılar için önemli rol oynuyor.

Türkiye’de Ev Satma Süresi

Ev satışı kaç gün sürer sorusunun cevabı satışın nasıl gerçekleştirildiği, evin lokasyonu ve fiyatı ile doğrudan ilişkilidir. Kent merkezlerinde bulunan konutlar için talep çoğu zaman daha yoğundur. Aynı zamanda konutun bulunduğu lokasyonda sosyal donatıların yer alması ve ulaşım da konutun talep edilmesine etkilidir. Toplu taşıma güzergahında bulunan evlerin satış süresi diğerlerine oranla daha hızlı gerçekleşebilir.

Türkiye’de ortalama daire satış süresi illere göre değişiklik gösteriyor. Adana ve Bayburt ülkemizde konut satışının en hızlı gerçekleştiği iller. Ortama 61 gün içerisinde konut satışı tamamlanıyor. En yavaş konut satışı gerçekleşen iller ise Ardahan. İlde konut satışı ortalama 95 gün sürüyor. Ankara’da konut satış süresi 70 gün, İstanbul’da 75 ve İzmir’de ise 80 gün sürüyor.

Evin uzun süre satışta kalması değerini düşüren bir etkidir. Bu olumsuz durumu yaşamamak için alıcıları harekete geçirecek fiyatla satışa başlanması gayrimenkul satışı yapan kişinin avantajlı olmasını sağlar.