Yatırım aracı olarak ev almak isteyen kişiler ev alıp kiraya vermek mantıklı mı sorusunun cevabını arıyor. Belirli bir birikimin değerlendirilmesi için ev almak mantıklı bir hamledir. Gayrimenkul alımı her dönem kar sağlayan yatırım aracı olmuştur. Günümüzde ise diğer yatırım araçlarına oranla kar oranının arttığı bile söylenebilir. Yüksek maliyetli bir yatırım olan evin alınmaya karar verilmesi diğer yatırım araçlarından biraz daha zordur.

Evin kullanım amacıyla alınması barınma sorununu çözeceği gibi güzel bir yatırımdır. İkame amaçlı satın alınmayan evin özellikleri önemlidir. Yalnızca yatırım amaçlı ev satın alınarak kiraya verilebilir. Fakat kiraya verilme süresi, kiracıyla yaşanabilecek muhtemel sorunlar, evin bakım masrafları gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Yatırım amaçlı satın alınan ev için ekstra ödemeler yapılması söz konusu olabilir.

Mevcut var olan bütçeyle yatırım amaçlı ev satın almak borçlanarak almaktan daha az risk taşır. Çoğu insan yatırım amaçlı borçlanarak ev alma yoluna gidebilir. Ödeme yöntemlerinde ise evin kira getirisi göz önünde bulundurulur. Fakat kiracının kirayı ödememe durumu ya da evin kiraya verilememesi durumlarından borcun nasıl ödenileceği belirlenmelidir.

Evin Değeri Önemli

Ev kiraya vermek uzun dönemde kazandıran bir yöntemdir. Bir bedel karşılığında satın alınan gayrimenkul süre içerisinde doğal olarak değerlenir. İleriki tarihlerde satışının gerçekleştirilmesi halinde karlı bir sonuç elde edilir. Fakat kiraya vermek için satın alınan evin değeri ve özellikleri önemlidir. Yatırım amacıyla alınan evin kiraya verilememesi zarara uğramanıza neden olabilir.

Ev kiralamak mantıklı mı sorusunun cevabı evin lokasyonu ve sahip olduğu özelliklerle yanıtlanabilecek bir sorudur. Kent merkezinde kiraya verilmek için satın alınan evin kira bedeli yüksek olacaktır. Ulaşım sorunu bulunmaması halinde ise kısa süre içerisinde kiraya verilebilir. Evin sahip olduğu konum ve çevre koşulları değerli olmasını sağlar. Yüksek değere sahip olan evler çoğu zaman yenilik şartı dahi aranmadan yoğun talep görür.

Kiralamak amaçlı ev satın alınması halinde satın alınacak evin öncelikle lokasyonuna doğru karar verilmelidir. Okul, hastane ve kamu kurumlarına erişilebilir lokasyonda olması evin kiralama için yoğun talep görmesini sağlar. Çalışan insanlar öncelikle iş yerlerine yakın lokasyonda ev arayışında olur. Çalışma alanlarına yakın lokasyonda bulunan evlere talep çok olduğu için kira bedelleri yüksek olabilir. Aynı zamanda kiraya verme gibi bir problemle karşı karşıya kalınmaz.

Ev Kiralamaya Vermenin Avantajları ve Dezavantajları

Ev kiraya vermenin avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Yatırım aracı olarak tercih edilen ev sayesinde düzenli gelir elde etmek mümkün. Diğer yatırım araçlarından sağlanan kar ancak satışı gerçekleştiğinde elde edilir. Konut yatırımında ise bu durum farklıdır. Satışından elde edilen karın yanı sıra aylık ya da yıllık olarak ödenen kira bedelleri de yatırımcıya kar sağlar. Evi satmak yerine kiraya vererek aylık sabit gelir elde edilebilir.

Konut satın almak var olan paranın değerlendirilmesini sağlar. Farklı yatırım yöntemleriyle risk almak istemeyen kişiler için idealdir. Satın alınan konutun kiraya verilme sürecinde yaşanabilecek sorunlar göz önünde bulundurulmalıdır. Konut yatırımı sorunlarla karşılaşılabilecek bir yatırım türüdür. Ev sahibi yükümlülükleri yerine getirilmelidir. Değerinde kiraya verilen evlerin gerekli görüldüğünde tadilat işlemleri yaptırılmalıdır.

Ev kiralayarak kar etmeyi düşünen kişiler aksine bazı zararlara uğrayabilir. Kira ödemeyen ya da eve zarar veren kiracılarla karşılaşmak muhtemeldir. Sağlanan faydanın yanı sıra bu zararların da karşılanması gerekir. Ev sahibi yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini düşünenler için ev kiaraya vermek yerine satmak daha karlı bir işlem olabilir.

Ev Satmak mı Kiraya mı Vermek?

Evi kiraya vermek mi satmak mı sorusunun cevabı kişiye göre değişebilir. Ev satışı gerçekleştirilerek elde edilen karın ne amaçla kullanılacağı önemlidir. Yeni bir yatırım amacıyla kullanılması halinde evin satılması uygun olabilir. Ev satarak nakit birikim yapmak günümüzde karlı bir yöntem değildir. Gayrimenkul fiyatlarının süreç içerisinde artması evin satılmamasını daha karlı bir hale getiriyor.

Ev satın alarak kiraya vermek bazı durumlarda oldukça mantıklı bir hamle olabilir. Sahip olmak istediği evi satın almak isteyen kişiler öncelikle düşük maliyete sahip evleri yatırım amaçlı satın alarak kiraya verebilir. Yapılan birikimin ardından değerlenen ev satılarak daha kıymetli bir eve sahip olunabilir.

Ev satmak mantıklı mı sorusuna genel olarak cevap verecek olursak evin satışından elde edilen karın ne için kullanılacağı önemli. Ev satışından elde edilen karın farklı bir yatırım amacıyla kullanılması mantıklı bir hamle olabilir.