Gayrimenkul işlemlerinde sıkça kullanılan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması, bir özellikle daha güncellendi. Parsel Sorgulama sayfasına girdiğinizde, Analiz sekmesinden sonra şimdi de Adres üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Son yapılan güncellemeler sayesinde, 2022’de en yoğun alım satım yapılan bölgeler küme ve yoğunluk haritaları üzerinden takip edilebiliyor. Artık adres bilgileri de TAKBİS verileriyle entegre edilerek sorgulama imkanı sunuluyor. Bu yeni özelliği, gayrimenkul sektörü için çok önemli bir gelişme olarak değerlendirebiliriz.

Ülke genelinde 58 milyon parsel, 23 milyon bağımsız bölüm ve 53 milyon malik bulunduğunu ifade eden uzmanlar, 2014 yılından beri parsel sorgulama sisteminin çok yoğun olarak kullanıldığını söylüyorlar. Sistem, çoklu parsel sorgulama, favoriler, analiz sekmesi altında yıllara göre gayrimenkul satış analizleri, katmanlar altına ortofoto ve fiziksel haritalar, alan ve mesafe ölçümü gibi birçok yenilik ve ilave özelliklerle geliştirilmiştir. Ayrıca, İngilizce dil desteği de bulunmaktadır.

Parsel sorgu sistemi, bulunduğunuz yerden seçili parsele gitme ve rota oluşturma özellikleriyle de kullanıcı dostudur. Analiz sekmesi, güncel verilere erişim sağlamak için kullanışlı bir araçtır.

Örneğin, seçili alanda yıllara göre alım satım yoğunlukları, bağımsız bölüm ve ipotekli satışlar, ana taşınmaz satışları ve ipotekli satışlar küme ve yoğunluk haritaları üzerinden görülebilir. Ayrıca, öznitelik sekmesine yeni eklenen Bina-Bağımsız Bölüm listesi ile ana yapının kat irtifaklı mı kat mülkiyetli mi olduğu, bina kat sayısı, bağımsız bölüm sayısı ve nitelik bilgileri de artık sorgulanabilir.

Yenikent Emlak olarak, müşterilerimize en doğru bilgiyi sağlamak adına Parsel Sorgulama Uygulaması’nı sıklıkla kullanıyoruz ve bu güncellemeyle birlikte daha da etkili bir araç haline geldiğini düşünüyoruz.