Aksaray’ın tarihi yapıları arasında yer alan Eğri Minare, şehrin merkezinde yer alan ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir yapıdır.

Eğri Minare, 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Yapının adı, minarenin kule kısmının yamuk (eğri) bir şekilde yapılmış olmasından gelmektedir. 33 metre yüksekliğindeki minarenin alt kısmı kesme taş, üst kısmı ise tuğladan yapılmıştır.

Eğri Minare’nin dış cephesi, Selçuklu mimarisi özelliklerini yansıtmaktadır. Üzerinde yer alan sırlı tuğla işlemeleri ve geometrik desenleri ile dikkat çekmektedir. Minarenin üst kısmında bulunan şerefeli bölümde ise Kuran ayetleri ve çeşitli motifler bulunmaktadır.

Eğri Minare, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Ziyaretçiler, içerisinde sergilenen eserleri ve minarenin tarihi hakkında bilgi alabilecekleri bir müze turu yapabilirler.

Aksaray’a seyahat edenler, Eğri Minare’yi ziyaret etmek için şehir merkezinde bulunan turistik yerler arasında yer alan minareye kolayca ulaşabilirler. Şehir merkezinden yürüyerek, toplu taşıma araçları ile veya taksi ile Eğri Minare’ye ulaşmak mümkündür.

Nasıl Gidilir?

Aksaray şehir merkezinde yer alan Eğri Minare’ye ulaşmak oldukça kolaydır. Şehirde toplu taşıma araçları, taksi ve yürüyerek ulaşım seçenekleri mevcuttur.

Eğer şehir merkezindeyseniz, yürüyerek Eğri Minare’ye ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan minare, şehrin ana caddeleri üzerinde yer almaktadır.

Toplu taşıma araçlarını kullanarak Eğri Minare’ye gitmek isterseniz, şehir içi otobüsleri veya minibüsleri tercih edebilirsiniz. Otobüs veya minibüslerle Eğri Minare durağına ulaştıktan sonra, kısa bir yürüyüşle minareye ulaşabilirsiniz.

Eğer daha konforlu bir ulaşım istiyorsanız, taksi veya özel araçla da Eğri Minare’ye gidebilirsiniz. Şehir merkezindeki herhangi bir taksi durağından taksiye binerek minareye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Aksaray’da turistik yerleri ziyaret ederken, Eğri Minare’yi de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Tarihi dokusu ve mimarisi ile ilgi çeken Eğri Minare, Aksaray seyahatinizin en önemli duraklarından biri olacaktır.